front gazetaFakt budowy bloku operacyjnego w ostródzkim szpitalu został oficjalnie przesądzony. Umowę na realizację tej inwestycji podpisali 24 listopada 2016 r., w Starostwie Powiatowym w Ostródzie: Andrzej Wiczkowski - Starosta Ostródzki, Edmund Winnicki - Wicestarosta i przedstawiciel wykonawcy, firmy Anchor - PBW Spółka z o.o. - Prezes Dariusz Wasiluk. Kontrakt przewiduje zakończenie prac we wrześniu 2017 r., a ich łączny koszt wyniesie 4 999 600 zł.

Głównym celem przebudowy ostródzkiego szpitala jest potrzeba dostosowania funkcji budynku do aktualnych potrzeb pacjentów i współczesnych wymagań oraz standardów medycznych.

Planowane zadanie inwestycyjne obejmuje wykonanie prac polegających na przebudowie pomieszczeń, które aktualnie pełnią funkcję kuchni oraz apteki szpitalnej. W ramach przebudowy powstaną 3 sale operacyjne wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi, służącymi do przygotowywania do operacji pacjentów i lekarzy, a m.in.: pomieszczenia porządkowe i socjalne, szatnie, tzw. śluzy u-f - do zmiany odzieży i obuwia używanego wyłącznie w obrębie bloku operacyjnego, a także brudowniki oraz magazyny aparatury i sprzętu.
Blok zostanie wyposażony w windę łóżkową ułatwiającą transport pacjenta z bloku operacyjnego na salę wybudzeniową znajdującą się na pierwszym piętrze.
Planowana inwestycja przewiduje również wyposażenie Oddziału Intensywnej Terapii w izolatkę z czterema łóżkami, punkt pielęgniarski, magazynki, pokój oddziałowej, brudowniki, pomieszczenia sanitarne oraz trzy-łóżkową salę wybudzeniową.

Przebudowa obejmuje szereg robót budowlanych, a m.in.:
• roboty remontowe i adaptacyjne ogólnobudowlane oraz związane z rozbudową;
• roboty branży sanitarnej w zakresie wod-kan i c.o.;
• roboty związane z wentylacją i klimatyzacją;
• roboty branży instalacji gazów medycznych i roboty branży instalacji elektrycznych oraz niskoprądowych.

Dodatkowo wszystkie nowopowstałe pomieszczenia wyposażone zostaną w nowe meble, sprzęt oraz aparaturę medyczną. Przed uruchomieniem nowego bloku przeprowadzone zostaną również profesjonalne szkolenia dla personelu z zakresu obsługi nowych urządzeń.

Autor tekstu: Błażej Banaszkiewicz
Autor zdjęć: Bartosz Brzozowski