Aktualności

frontKoronawirus to wirus RNA osłonięty błoną tłuszczową (lipidową). Dzięki takiej budowie można mu zapobiegać przez zastosowanie środków chemicznych, takich jak zwykłe mydło, alkohol min. 60-70%, preparaty do dezynfekcji i inne wirusobójcze. Decyzję o sposobie leczenia podejmuje lekarz. Leczenie jest wyłącznie objawowe, czyli polega na leczeniu objawów choroby, takich jak gorączka lub problemy z oddychaniem. W literaturze naukowej opisuje się przypadki skutecznego wyleczenia pacjentów zakażonych koronawirusem za pomocą dotychczas znanych leków.

kwarantanna 1Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, o których wiadomo, że miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca obowiązkową kwarantanną objęte są wszystkie osoby wracające z zagranicy. Uwaga, osoba wracająca z zagranicy niemająca możliwości odbycia kwarantanny w domu, będzie odbywać ją w miejscu wskazanym przez służby w ośrodku (taka informacja zostanie przekazana podczas przekraczania granicy). Taka osoba przez dwa tygodnie (liczone od chwili ostatniego kontaktu z zakażonym lub dnia powrotu z zagranicy) ma całkowity zakaz wychodzenia z domu - nawet gdy czuje się dobrze i nie przejawia żadnych objawów choroby.

frontPrzestrzegaj zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem. W ostatnich dniach wprowadziliśmy zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

Szanowni Państwo,

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną oraz zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, dotyczącymi przeciwdziałania koronawirusowi COVID-19 informujemy, że z dniem 16.03.2020 r. do odwołania wstrzymujemy przyjmowanie interesantów w Urzędzie Starostwa Powiatowego w Ostródzie.

Wszelkie sprawy prosimy załatwiać telefonicznie, korespondencyjnie lub elektronicznie:

Tel: (89) 642 98 00
Fax: (89) 642 98 17

ePUAP: spostroda/SkrytkaESP

Elektroniczna Skrzynka Podawacza (Pojazd, Kierowca): https://www.esp.pwpw.pl

Sprawy pilne i nagłe załatwiane będą po wcześniejszym, uprzednim uzgodnieniu telefonicznym z merytorycznym pracownikiem (dane teleadresowe do poszczególnych pracowników dostępne są na stronie Starostwa Powiatowego: https://bip.powiat.ostroda.pl/21/wykaz-telefonow.html)

Kasa Starostwa Powiatowego będzie nieczynna. Wszelkie wpłaty proszę dokonywać przelewem bankowym, pocztowo lub elektronicznie na numer konta bankowego:

rachunek dochodów Powiatu: Bank PKO BP S.A 04 1020 1811 0000 0802 0271 6884
rachunek dochodów Skarbu Państwa (wieczyste użytkowanie): Bank PKO BP S.A 94 1020 1811 0000 0102 0271 6868

Andrzej Wiczkowski

Starosta Ostródzki

logo ptpInformuję, iż w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną, Polskie Towarzystwo Psychologiczne uruchomiło pomoc psychologiczną, którą można uzyskać pod

tel. 730 822 320 - INFOLINIA BĘDZIE CZYNNA CODZIENNIE OD GODZ 09:00 - 21:00

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - Warmińsko - Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie, tel: 89 535 96 70, 89 535 19 30, faks: 89 527 32 34, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

logo2019logo zpp