Grafika - Inauguracja Wolontariatu w Powiecie OstródzkimW Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie, w dniu 24 września 2021 r. z inicjatywy Starosty Ostródzkiego - Andrzeja Wiczkowskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego Lidera Wolontariatu - Jolanty Dakowskiej, odbyła się uroczysta Inauguracja Wolontariatu w Powiecie Ostródzkim. Podczas uroczystości podsumowano akcję charytatywną „Nakrętki dla Hospicjum”, której finał miał miejsce tuż przed rozpoczęciem imprezy, a także wręczono certyfikaty Fundacji „Świat na Tak” - „Szkoła Przyjazna Wolontariatowi” oraz przedstawiono młodzież nominowaną do XXVII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Samorządowego Nastolatków Ośmiu Wspaniałych.

Konferencję rozpoczął hymn ,,Świat na Tak’’ w wykonaniu Wiktora Faltynowskiego - Instruktora Wolontariatu Fundacji „Świat na Tak”, który jest uczniem II klasy Liceum Ogólnokształcącego im. J. Bażyńskiego w Ostródzie.

Ważnym elementem uroczystości było wręczenie certyfikatów ,,Szkoły Przyjaznej Wolontariatowi” Fundacji „Świat na Tak”. Uroczystego wręczenia tych dokumentów dokonał Krzysztof Kmieć - Ogólnopolski Koordynator Klubów Ośmiu. Warto podkreślić, że certyfikaty zostały podpisane przez Joannę Fabisiak - Prezes Fundacji ,,Świat na Tak’’ oraz Ewę Błaszczyk-Janczarską - Prezes Fundacji ,,Akogo?’’. Certyfikaty otrzymały następujące szkoły: SP Nr 2 im. Gustawa Gizewiusza w Ostródzie, SP Nr 3 im. Jana Pawła II w Ostródzie, SP w Szyldaku, SP w Tyrowie, LO nr 1 im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie, ZSZ im. St. Staszica i CKU w Ostródzie oraz Bursa Szkolna Nr 2 z Elbląga. Gratulacje oraz upominki wyróżnionym szkołom przekazał Starosta Ostródzki - Andrzej Wiczkowski oraz Wicestarosta - Jan Kacprzyk. W imieniu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego gratulacje i upominki przekazała Joanna Glezman - Pełnomocnik Marszałka ds. Organizacji Pozarządowych.

Kolejnym punktem programu było podsumowanie akcji charytatywnej ,,Nakrętki dla Hospicjum”, prowadzonej w powiecie ostródzkim od 2 września 2021 r. Dzięki ogromnej determinacji osób zaangażowanych w akcję, nakrętki napłynęły do miejsca zbiórki ze wszelkich zakątków naszego powiatu: z miasta Ostróda i gminy Ostróda, z Miłomłyna, Morąga, Miłakowa, Łukty, Szymanowa, Bogaczewa i wielu innych miejscowości. Odbioru nakrętek dokonali w dniu uroczystości Koordynator ds. Organizacji Pozarządowych Powiatu Ostródzkiego wraz z wolontariuszami ze Stowarzyszenia „Pomoc Dzieciom Potrzebującym” im. Janiny Pelczarskiej i z Klubów Ośmiu LO w Ostródzie i Internatu ZSZ im. Sandora Petofi w Ostródzie, na czele z Aliną Ziniewicz i Grażyną Lipińską.

Łącznie zebrano ponad 196 worków nakrętek, które ważyły 2 tony i 240 kg. Dochód uzyskany ze zbiórki nakrętek umożliwi zakup sprzętu specjalistycznego na rzecz Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci w Olsztynie. Symboliczny protokół przekazania daru dla Hospicjum złożony został na ręce ks. Pawła Zięby - Dyrektora Caritas Archidiecezji Warmińskiej, Siostry Luisy Świerczyńskiej - Kierownika Hospicjum oraz Katarzyny Zareckiej pracownika socjalnego Hospicjum i wolontariuszki Sylwii Sadowskiej-Yusufoglu. Wszyscy zaangażowani w akcję zbierania nakrętek otrzymali dyplomy z podziękowaniami.

Nominowanych do XXVII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Samorządowego Nastolatków Ośmiu Wspaniałych z Województwa Warmińsko-Mazurskiego przedstawiła Kierownik Biura ds. wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej oraz polityki prorodzinnej ROPS Urzędu Marszałkowskiego - Anna Daukszys oraz Koordynator Konkursu Ośmiu Wspaniałych w Województwie Warmińsko-Mazurskim - Jolanta Dakowska. Nagrody i gratulacje od Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego z rąk Anny Daukszys otrzymały: Anastazja Siejk reprezentująca Ostródę, Dominika Liszewska reprezentująca Gminę Ostróda oraz Joanna Balcerzak reprezentująca Powiat Ostródzki. Listy gratulacyjne odebrali opiekunowie Klubów Ośmiu: Zosia Zaleska, Joanna Krasowska oraz Krzysztof Świątek.

Uroczystość uświetniły wystąpienia i prezentacje w wykonaniu zaproszonych gości: ks. Paweł Zięba - opowiedział o pracy i organizacji olsztyńskiego Hospicjum, Joanna Glezman - podzieliła się z uczestnikami imprezy spostrzeżeniami o formach pracy wolontariuszy w czasie pandemii, a Agnieszka Kopowicz - opiekunka Klubu Ośmiu ze Szkoły Podstawowej w Lipowie z pasją przedstawiła, w jaki sposób można było zorganizować w czasie pandemii III Gminny Zlot Wolontariuszy Gminy Ostróda.

Miłym akcentem na zakończenie konferencji był odbiór przez nauczycieli symbolicznych biletów ufundowanych przez Starostę Ostródzkiego na Ogólnopolskie Inauguracyjne Spotkanie Opiekunów Klubów Ośmiu w Warszawie, organizowane przez Fundację „Świat na Tak”, w dniu 1 października 2021 r.

W uroczystej Inauguracji, oprócz zaproszonych gości, uczestniczyli wolontariusze wraz z opiekunami Klubów Ośmiu i Szkolnych Kół Wolontariatu oraz dyrektorzy szkół i placówek oświatowych powiatu ostródzkiego.
Imprezą towarzyszącą powiatowej Inauguracji Wolontariatu była wystawa malarstwa ,,Światło i cień impresji'' Anny Piórek, zorganizowana przez Annę Głowińską - Dyrektora Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ostródzie. Obecna na konferencji malarka opowiedziała zebranym o swojej plastycznej pasji, jak również oprowadziła chętnych po wystawie. Dar serca Anny Piórek to przekazanie 3 obrazów na rzecz Hospicjum.

Inaugurację przygotowali i poprowadzili: Warmińsko-Mazurski Lider Młodzieżowego Wolontariatu, Koordynator Organizacji Pozarządowych Powiatu Ostródzkiego oraz pracownicy Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Ostródzie.

Tekst: Jolanta Dakowska
Zdjęcia: Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Ostródzie