„Piknik ze sztuką. Wystawa i plener malarski z żubrem”Bank Pekao S.A. zaprasza do zapoznania się z reprodukcjami prac wybitnych polskich artystów ze zbiorów bankowej kolekcji dzieł sztuki podczas wydarzenia: ,,Piknik ze sztuką. Wystawa i plener malarski z żubrem”. Wystawa plenerowa odbędzie się w niedzielę, 10 września, na placu przed Starostwem Powiatowym w Ostródzie, w godzinach 13:00-18:00.

Bank Pekao S.A. wspiera działania mające na celu propagowanie polskiego dziedzictwa kulturowego i aktywnie angażuje się w inicjatywy i wydarzenia kulturalne promujące sztukę. Jedną z tego typu inicjatyw była wystawa dzieł sztuki ze zbiorów Pekao zatytułowana ,,Koloryt Rozmaitości’’. Można ją było zobaczyć w Pałacu Czapskich w Warszawie (siedziba Akademii Sztuk Pięknych) od kwietnia do czerwca bieżącego roku. Wydarzenie zgromadziło tysiące odwiedzających i zapoczątkowało serię mniejszych wystaw.

Cykl wystaw plenerowych rozpoczął się 12 sierpnia. Przez kilka kolejnych weekendów, miasta takie jak: Krasnystaw, Jasło, Jaszczew, Świętoniowa, Kolno, Grajewo, Głogów oraz Wielopole Skrzyńskie były stolicami plenerowymi wystaw Banku Pekao S.A.

Głównym celem pikników ze sztuką jest upowszechnianie dorobku artystycznego znanych polskich twórców, reprezentujących sztukę dawną i współczesną. Uczestnicy wydarzeń będą mieli okazję zobaczyć dzieła m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Jana Stanisławskiego, Zygmunta Waliszewskiego, Stefana Filipkiewicza czy Franciszka Maśluszczaka. Tematem wiodącym prezentowanych prac będzie „pejzaż”.

Bardzo się cieszę, że w Banku Pekao promujemy sztukę, a jedną z form tej promocji będą plenerowe wystawy zorganizowane w kilku polskich miastach. Na co dzień spotykamy się z mieszkańcami w oddziałach banku, natomiast pikniki ze sztuką, pozwolą na mniej formalny kontakt z klientami. Bank Pekao aktywnie angażuje się w liczne projekty i przedsięwzięcia wspierające polską kulturę i sztukę. Współpracujemy przy tym z instytucjami będącymi autorytetami w tej dziedzinie, jak np. Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, czy Muzeum Narodowym w Warszawie. Jako instytucja odpowiedzialna społecznie, staramy się przekazać i zaszczepić pasję do sztuki również klientom banku. Pikniki ze sztuką i wystawy plenerowe im towarzyszące są krokiem w tym kierunku – mówi Marta Szygenda, Dyrektor Departamentu Marketingu w Banku Pekao S.A.

Możliwość zaznajomienia się z dziełami wybitnych polskich malarzy, to nie jedyna atrakcja pikników. Podczas wydarzeń zostanie wygospodarowana specjalna strefa dla dzieci, gdzie najmłodsi będą mogli wraz z animatorami przygotować własną koszulkę bądź zrobić wakacyjny tatuaż. Niewątpliwą atrakcją, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, będzie wspólne zdobienie okazałej donicy, na której lokalni artyści namalują elementy charakterystyczne dla danej miejscowości.Przygotowana donica wraz z całorocznym nasadzeniem pozostanie ozdobą miasta na długo. Planowane jest również wydzielenie strefy relaksu z leżakami dla wszystkich, którzy będą chcieli wypocząć pośród otaczającej ich sztuki.

Po zakończeniu pikniku, zarówno mieszkańcy Ostródy, jak i turyści, będą mogli jeszcze przez kilka dni podziwiać wystawę w formie reprodukcji najwybitniejszych dzieł ze zbiorów Banku Pekao S.A.

Wszystkich, których zainteresuje zbiór dzieł sztuki Pekao, zapraszamy do odwiedzenia Wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A. W swoich zasobach bank posiada bowiem około 1200 dzieł sztuki. Składają się na nią prace klasyków, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski. W bogatym spektrum dzieł, znajdują się też prace takich artystów jak: Tadeusza Dominika, Franciszka Maśluszczaka, Henryka Ożóga czy Bożenny Biskupskiej. Zbiór bankowej kolekcji bogaty jest również w rzeźby oraz elementy sztuki użytkowej z XIX oraz XX wieku. W wirtualnej Galerii Sztuki znajdują się m.in. wysokiej jakości fotografie dzieł oraz opisy ich twórców. Do współpracy przy tworzeniu galerii online, zaproszeni zostali eksperci m.in. z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którzy swoim niekwestionowanym autorytetem wsparli działania podejmowane w ramach projektu.

Podczas pikniku będzie można zobaczyć reprodukcje dzieł następujących artystów:
  1. Stanisław Wyspiański „Bratki”,
  2. Stanisław Kamocki „Pejzaż letni”,
  3. Jan Stanisławski „Pejzaż”,
  4. Zygmunt Waliszewski „Kopiec Kościuszki”,
  5. Julian Fałat „Pejzaż z zaprzęgiem”,
  6. Otto Gambert „Pejzaż górski”,
  7. Jan Nepomucen Głowacki „Pejzaż tatrzański (Giewont)”,
  8. Stefan Filipkiewicz „Rozewie”,
  9. Włodzimierz Nałęcz „Wieczorny obłok”,
  10. Wincenty Wodzinowski „Pejzaż letni”,
  11. Franciszek Maśluszczak „Drzewa”, „Park w Maciejewie”, „Prześwit w lesie”, „Las w Barlinku”.

Źródło informacji: Bank Pekao S.A.